OKULUZUN ÖZGEÇMİŞİ

           Okulumuzun bizim "eskiokul" dediğimiz ilk binasının geçmişi okulumuzun geçmişinden çok daha eskidir.         

           Okul binası daha önce Rüştiye, Ortaokul, Kız Sanat Enstitüsü olarak da kullanılmıştır. Bina 13 yıl Çorum İlköğretmen Okulu olarak görev yapmıştır.

           Çorum İlköğretmen Okulu 1955 - 1956 yılında Ulukavak Mahallesindeki bizim eski okul dediğimiz iki katlı bir binada eğitim öğretime açıldı. Okul eğitim öğretim yılı başına yetiştilemediği için iki ay geç açıldı. İlk öğrencileri için sınav yapılamadığından, İlköğretmen Okulu sınavına girmiş olan ve yedek listede bulunan öğrenciler ilk öğrencileri oldu.

   Solda görülen belirtge, okulumuz Resim Öğretmeni Gülşen İşler tarafından oluşturulmuştur.

   Bu belirtge rozet olarak da hazırlatılmış ve yakalarda kullanılmıştır.

           Okulun açılışında Müdürlük görevini Hüseyin Tuncer yürüttü. Mutfak, hamam ve bahçenin sağlanmasında büyük gayretleri oldu.         

     
Okulumuzun kurulacağı haberini veren 05 Ocak 1955 tarihli ÇORUM gazetesi

          Okulumuza kuruluşundan kısa bir süre sonra Müdür olarak Tayyar Kerman atandı. Okuluzda en uzun süreli görev yapan Tayyar Kerman döneminde birçok gelişme oldu. Bu dönemde iki de öğrenci boykotu yaşandı.
          Bunlardan birincisi 1963 - 1964 öğretim yılında gerçekleştilen boykot. Yetersiz mesleksel niteliklerden yoksun iki öğretmenin alınması amacıyla yapılmış İstek gerçekleşmiş.


          İkincisi 17-18-19 Ekim 1969 gerçekleştirilen boykot. Yeni binanın noksanları aradan bir yıl geçmiş olmasına karşın giderilmemişti. Üç günlük bir boykot sonrası okula dönüldü. Noksanlıklar olabildiğince hızla giderildi ama hiç düşülmemiş gelişme Okul Müdürümüz Tayyar Kerman'ın başka yere atanmasına neden olmasıydı.
          Bu boykotun marş yerine kullandığımz bir de uyarlama türküsü vardı:
          Günlerden 17 Ekim
          Sokaklara bir yol bakın
          Yoluna çıkmayın sakın
          Şen ola boykot şen ola

          1975 Eğitim enstitüsü döneminde de boykot yaşandı.

          Şimdi orada Bilim ve Sanat merkezi var.

          Okulumuz 1968 - 1969 öğretim yılında Samsun yolu çıkışındaki yeni binasına taşındı. Bu yerleşgede üç katlı derslik bloku, işlik ve laboratuar bloku, yatakhane ve spor salonu bulunmaktaydı.

          Okulumuz 1972 - 1976 yılları arasında "İlköğretmen Okulu ve Lisesi" adını taşıdı.

          1973 - 1974 yılında ilk dört yıllık mezunlarını verdi.

          

          1975 - 1976 öğretim yılı sonunda Öğretmen Lisesi ve Eğitim Enstitüsü ilk; Dört yıllık Öğretmen Okulu da son mezunlarını verdi.

          12 Eylül 1980'e gelindiğinde kapanmıştı. Bu süreçte okul askeriye tarafından kullanıldı. Bodrum katı tutukevi olarak kullanıldı. Bazı arkadaşlarımızın orada acılar çektiğini biliyoruz.

          Yeni okul binamız şu an Hitit Üniversitesi, Meslek Yüksek Okulu olarak kullanılmakta.